W TYM TYGODNIU POLECANE WYDARZENIA LITURGICZNE
czytaj ...
Święto Przemienienia Pańskiego
Któż z nas nie był świadkiem sytuacji, gdy podczas Mszy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, zaczepiać sąsiadów albo jeździć swoim plastikowym samochodzikiem po sąsiednich ławkach. Poradnik dla rodziców

Katechizm dla Polskiego dziecka    czytaj więcej
Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego) - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.
       
Czytania na każdy dzień wg. mateusz.pl

 
 
 
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
Czytanie biblijne
 
 
W tym tygodniu polecamy.
Czy widziałeś nasze organy od środka ???  Nie..... to zobacz.
1 sierpień 2021 r.
Osiemnasta Niedziela zwykła


Dziś dzień solidarności z poszkodowanymi podczas powodzi. Przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć naszą ofiarą do puszek poszkodowanych. Dziękujemy za wyobraźnie miłosierdzia.

2. Msze Święte w okresie wakacyjnym w tygodniu o 7:00 i 18:00, w Niedziele bez zmian. - 8:30, 10.00, 11:30. 13:00. 19:00.

3. Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, środę i piątek od 16.00 do 17.30.

4. W tym tygodniu:
- środę o 18:00 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy
pierwszy piątek miesiąca (6 VIII):
• 9.00 – 9.45 i 17.00 – 17.45 okazja do spowiedzi,
• 9.30 adoracja relikwii Krzyża Świętego, następnie msza o 10.00 i nabożeństwo drogi krzyżowej,
- pierwsza sobota miesiąca (7 VIII)
• 7.00 – msza święta o triumf NMP, zakończona adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólnym różańcem wynagradzającym,
• 18.00 – msza święta zbiorowa za Zmarłych – w zakrystii można składać kartki z imionami naszych Bliskich do wspólnej modlitwy

5. W przyszłą pierwszą niedzielę miesiąca (8 VIII) zmiana tajemnic Żywego Różańca o stałej porze i adoracja Najświętszego Sakramentu do mszy wieczornej

6. Zakończyliśmy generalny
remont ławek w naszym kościele – prosimy o finansowe wsparcie tego dzieła,

7. Prasa katolicka – Niedziela, Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny – dostępna w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.

Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku ale także pracy.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia wg. św. Marka
Audio - 2021 rok.
Ewangelia (J 6, 24-35)
Kto przychodzi do Chrystusa, nie będzie łaknął
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»
W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec».

Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?»
Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: «Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał».

Rzekli do Niego: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”».

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu».

Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!»
Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie».
Rozważania
O ile to możliwe, postaram się przeżyć tę medytację przed Najświętszym Sakramentem.
Ludzie, którzy zostali cudownie nakarmieni, są pod wrażeniem mocy Jezusa. Poszukują Go. Będę przysłuchiwał się rozmowie Jezusa z tłumem. Ujawnia ich rzeczywiste pragnienia i motywacje: „Szukacie Mnie (...) dlatego, że jedliście chleb do sytości” (ww. 24-26).
Jezus uświadamia ludziom, że nie szukają Go, ponieważ są przywiązani do swoich potrzeb. Poproszę Jezusa, aby odsłonił we mnie moje przywiązania i troski, w których bardziej szukam siebie niż Jego samego.
O jedno warto się troszczyć naprawdę – o pokarm, który trwa na wieki (w. 27). Jest nim Jezus. Spojrzę na moje codzienne wybory i wartości, którymi żyję. Czym najbardziej żyję na co dzień? Czy patrzę na życie z perspektywy wieczności?

Jezus jest pieczęcią Ojca – Jego najcenniejszym darem. Pragnieniem Ojca jest, abym uwierzył, że posłał Syna, który może zaspokoić wszelkie moje pragnienia (ww. 28-32). Zapytam siebie szczerze w obecności Boga Ojca: Czy wierzę, że On może zaspokoić wszystkie moje pragnienia?

Jezus zstąpił na świat dla mnie. Chce być moim codziennym chlebem, abym żył wiecznie (w. 35). Uświadomię sobie, że w Eucharystycznym Chlebie ukrywa się Jezus, który pragnie mojej wieczności. Chce, bym przychodził do Niego. Co mogę powiedzieć o mojej więzi z Jezusem Eucharystycznym?

Poproszę Jezusa o dar silnej tęsknoty za Eucharystią oraz o głęboką wiarę w prawdę, że stał się chlebem, abym mógł się nim karmić. Zastanowię się, w jaki sposób mógłbym ożywić mój kontakt z Najświętszym Sakramentem. Powiem o tym Jezusowi.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….
ŚW. CYPRIAN
OJCIEC KOŚCIOŁA I MĘCZENNIK
Z jakim uszanowaniem i uniżonością do Boga modlić się należy
Atoli kto się modli, modlić się powinien porządnie, zachowując spokój należny i pokorę. W tym celu pamiętajmy na to, że stoimy w obliczu Boga, któremu podobać się trzeba zarówno z ułożenia ciała, jak i ze sposobu mówienia. Bo zuchwalstwem jest, naprzykrzać się Mu krzykami, przeciwnie zaś właściwością jest pokornego, modlić się skromnie. Zresztą sam Pan nauczył nas w skrytości modlić się w miejscach ukrytych i odosobnionych, nawet gdy się w mieszkaniu własnym znajdujemy. I sposób ten bardziej zgadza się z wiarą, która nas uczy iż Bóg jest wszędzie, wszystko słyszy, a mocą swego niezmiernego Majestatu przenika najskrytsze nawet miejsca, wedle tego co mówi Pismo Boże: Mniemasz, żem ja jest Bóg z bliska, a nie Bóg z daleka. Aza się skryje człowiek w skrytościach, a Ja go nie ujrzę? mówi Pan. Aza nieba i ziemię Ja nie napełniam? (Jerem. XXIII, 23). I gdzie indziej: Na każdym miejscu oczy Pańskie wypatrują dobrych i złych (Przyp. XV, 3). Toteż nawet i wówczas, gdy z braćmi się schodzimy i ofiarę Pańską z kapłanami sprawiamy, pamiętać powinniśmy na skromność i uszanowanie, a nie klepać modlitwy bez zastanowienia, ani też prośby nasze hałaśliwie narzucać. Bóg bowiem nie słucha słów ale serca i nie potrzebuje być upominany nieposkromionymi wrzaskami, skoro wszystkie myśli człowieka przenika, jak nas o tym sam upewnia, mówiąc: Przecz myślicie złe w sercach waszych? (Mt. IX, 4), albo: Poznają wszystkie kościoły, iżem Ja jest, który badam się nerek i serc (Apok. II, 23).
Jeżeli Bóg jest naszym Ojcem powinniśmy tak postępować, jak na synów przystało
O jak wielką jest łaskawość, jak wielką i obfitą dobroć Chrystusa Pana ku nam, który chce abyśmy na modlitwie Boga – Ojcem, siebie – dziećmi Bożymi zwali, podobnie jak On sam Synem jest Bożym! Gdyby nie to pozwolenie Jego, któż z nas poważyłby się tymi imionami posługiwać? Pamiętać nam przeto należy, bracia najmilsi, iż skoro Boga Ojcem naszym zowiemy, toteż tak postępować powinniśmy, jak na rawdziwych synów Jego przystało i tak się starać powinniśmy Jemu się podobać, jak On się nam podoba. Bądźmy jakoby świątyniami Jego, aby każdy mógł poznać, iż On w nas mieszka! Nie odradzajmy się przez uczynki nasze od Ducha Świętego! A skorośmy już uduchowniać się poczęli, nie myślmy, jak tylko o niebieskich i duchownych rzeczach. Bo Pan Bóg mówi: Ktokolwiek Mnie wielbić będzie, wielbić go będę, a którzy Mną gardzą bezecni będą (I Król. II, 30). A św. Paweł w liście swoim upomina: Azali nie wiecie iż członki wasze są kościołem Ducha Świętego, który w was jest, którego macie od Boga, a nie jesteście swoi? Albowiem kupieni jesteście zapłatą wielką. Chwalcież i noście Boga w ciele waszym (I Kor. VI, 19 sq.).
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                                                CZYTAJ WIECEJ ...

 
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. JanuszemSOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
SOS dla DUSZY
NIE CZEKAJ
 
      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
W tym tygodniu (1 sierpień Kościół św. wspomina.)
- poniedziałek - Wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
-
wtorek - Dzień Powszedni.
- środa - Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera.
- czwartek - Wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny
- piątek - Święto Przemienienia Pańskiego.
- sobota - Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
 
Msze Święte
NIEDZIELA:
8.30, 10.00 , 11.30 , 13.00 , 19.00
Sakrament Pokuty w niedzielę podczas mszy z wyjątkiem mszy o godz. 19,00
DNI POWSZEDNIE:
7.00, 18.00

Sakrament Pokuty w dni powszednie godz.6,45
Msze Święte
Strona w języku niemieckim
Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

  Witamy Gości i Wspólnotę Parafialną

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
Kancelaria Parafialna w miesiącach
czerwiec, lipiec , sierpień czynna tylko w
poniedziałki, środy i piątki  w godzinach
południowych 16.00 do 17.30.

Msze Święte
NIEDZIELA:
8.30, 10.00 , 11.30 , 13.00 , 19.00
Sakrament Pokuty w niedzielę podczas mszy z wyjątkiem mszy o godz. 19,00

DNI POWSZEDNIE:
7.00, 18.00

Sakrament Pokuty w dni powszednie godz.6,45
 
   
Kancelaria Parafialna w miesiącach czerwiec, lipiec , sierpień czynna tylko w poniedziałki, środy i piątki  w godzinach południowych 16.00 do 17.30.

WYCIECZKI PO SANKTUARIUM

1 KWIETNIA - 31 PAŹDZIERNIKA
Zwiedzanie kościoła od poniedziałku do czwartku w godz. 10,00 - 16,00
w piątki w godzinach 12,00 - 16,00
w soboty w godzinach od 10,00 - 16,00 *
należy się liczyć z możliwoącią ślubów - wtedy zwiedzanie kościoła nie jest możliwe
w niedziele - tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.

1 LISTOPADA - 31 MARCA
po telefonicznym uzgodnieniu - 605-938-513 dla grup powyżej 10 osób.
Wejście do kościoła dla grup i indywidualnie - przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny
(wejście w narożniku za pomnikiem)
  W tym tygodniu polecamy.
 
Ewangelia wg. św. Mateusza
Audio - 2021 rok.
Rozmowa z ks. Januszem
Rozmowa z ks. JanuszemSOS dla duszy - rozmowa w potrzebie. Ksiądz JANUSZ w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00. dla każdego znajdzie czas i wysłucha. W naszej parafii możemy skorzystać z pomocy w chwili zwątpienia

MOC WIARY - POSŁUCHAJ
   W TYM TYGODNIU POLECANE WYDARZENIA LITURGICZNE
czytaj ...
Święto Przemienienia Pańskiego
1 sierpień 2021 r.
Osiemnasta Niedziela zwykła


Dziś dzień solidarności z poszkodowanymi podczas powodzi. Przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć naszą ofiarą do puszek poszkodowanych. Dziękujemy za wyobraźnie miłosierdzia.

2. Msze Święte w okresie wakacyjnym w tygodniu o 7:00 i 18:00, w Niedziele bez zmian. - 8:30, 10.00, 11:30. 13:00. 19:00.

3. Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, środę i piątek od 16.00 do 17.30.

4. W tym tygodniu:
- środę o 18:00 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy
pierwszy piątek miesiąca (6 VIII):
• 9.00 – 9.45 i 17.00 – 17.45 okazja do spowiedzi,
• 9.30 adoracja relikwii Krzyża Świętego, następnie msza o 10.00 i nabożeństwo drogi krzyżowej,
- pierwsza sobota miesiąca (7 VIII)
• 7.00 – msza święta o triumf NMP, zakończona adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólnym różańcem wynagradzającym,
• 18.00 – msza święta zbiorowa za Zmarłych – w zakrystii można składać kartki z imionami naszych Bliskich do wspólnej modlitwy

5. W przyszłą pierwszą niedzielę miesiąca (8 VIII) zmiana tajemnic Żywego Różańca o stałej porze i adoracja Najświętszego Sakramentu do mszy wieczornej

6. Zakończyliśmy generalny
remont ławek w naszym kościele – prosimy o finansowe wsparcie tego dzieła,

7. Prasa katolicka – Niedziela, Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny – dostępna w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.

Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku ale także pracy.
Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dawniej określanego mianem KOŚCIOŁAŁASKI " POD KRZŻEM CHRYSTUSA" jest ściśle  wpisana w historię Śląska i Jeleniej Góry. Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym, obchodzimy 300 letnią rocznicę ukończenia budowy naszej ŚWIĄTYNI.  Z tej okazji w kolejnych obrazach chcemy przedstawić piękno naszej Świątyni.
Kościół Łaski - historia  pdf.
cz.1   
cz.2      
cz.3      
cz.4 
Nasze organy od środka
Można zatrzymać odtwarzanie filmu i myszką wybierać dowolny widok.
UWAGA: sterowanie widokiem za pomocą tylko myszki.
Ewangelia (J 6, 24-35)
Kto przychodzi do Chrystusa, nie będzie łaknął
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»
W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec».

Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?»
Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: «Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał».

Rzekli do Niego: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”».

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu».

Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!»
Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie».
Rozważania
O ile to możliwe, postaram się przeżyć tę medytację przed Najświętszym Sakramentem.
Ludzie, którzy zostali cudownie nakarmieni, są pod wrażeniem mocy Jezusa. Poszukują Go. Będę przysłuchiwał się rozmowie Jezusa z tłumem. Ujawnia ich rzeczywiste pragnienia i motywacje: „Szukacie Mnie (...) dlatego, że jedliście chleb do sytości” (ww. 24-26).
Jezus uświadamia ludziom, że nie szukają Go, ponieważ są przywiązani do swoich potrzeb. Poproszę Jezusa, aby odsłonił we mnie moje przywiązania i troski, w których bardziej szukam siebie niż Jego samego.
O jedno warto się troszczyć naprawdę – o pokarm, który trwa na wieki (w. 27). Jest nim Jezus. Spojrzę na moje codzienne wybory i wartości, którymi żyję. Czym najbardziej żyję na co dzień? Czy patrzę na życie z perspektywy wieczności?

Jezus jest pieczęcią Ojca – Jego najcenniejszym darem. Pragnieniem Ojca jest, abym uwierzył, że posłał Syna, który może zaspokoić wszelkie moje pragnienia (ww. 28-32). Zapytam siebie szczerze w obecności Boga Ojca: Czy wierzę, że On może zaspokoić wszystkie moje pragnienia?

Jezus zstąpił na świat dla mnie. Chce być moim codziennym chlebem, abym żył wiecznie (w. 35). Uświadomię sobie, że w Eucharystycznym Chlebie ukrywa się Jezus, który pragnie mojej wieczności. Chce, bym przychodził do Niego. Co mogę powiedzieć o mojej więzi z Jezusem Eucharystycznym?

Poproszę Jezusa o dar silnej tęsknoty za Eucharystią oraz o głęboką wiarę w prawdę, że stał się chlebem, abym mógł się nim karmić. Zastanowię się, w jaki sposób mógłbym ożywić mój kontakt z Najświętszym Sakramentem. Powiem o tym Jezusowi.
Krzysztof Wons SDS/Salwator
 
 

.
                                                                     
Czytaj więcej ….
ŚW. CYPRIAN
OJCIEC KOŚCIOŁA I MĘCZENNIK
Z jakim uszanowaniem i uniżonością do Boga modlić się należy
Atoli kto się modli, modlić się powinien porządnie, zachowując spokój należny i pokorę. W tym celu pamiętajmy na to, że stoimy w obliczu Boga, któremu podobać się trzeba zarówno z ułożenia ciała, jak i ze sposobu mówienia. Bo zuchwalstwem jest, naprzykrzać się Mu krzykami, przeciwnie zaś właściwością jest pokornego, modlić się skromnie. Zresztą sam Pan nauczył nas w skrytości modlić się w miejscach ukrytych i odosobnionych, nawet gdy się w mieszkaniu własnym znajdujemy. I sposób ten bardziej zgadza się z wiarą, która nas uczy iż Bóg jest wszędzie, wszystko słyszy, a mocą swego niezmiernego Majestatu przenika najskrytsze nawet miejsca, wedle tego co mówi Pismo Boże: Mniemasz, żem ja jest Bóg z bliska, a nie Bóg z daleka. Aza się skryje człowiek w skrytościach, a Ja go nie ujrzę? mówi Pan. Aza nieba i ziemię Ja nie napełniam? (Jerem. XXIII, 23). I gdzie indziej: Na każdym miejscu oczy Pańskie wypatrują dobrych i złych (Przyp. XV, 3). Toteż nawet i wówczas, gdy z braćmi się schodzimy i ofiarę Pańską z kapłanami sprawiamy, pamiętać powinniśmy na skromność i uszanowanie, a nie klepać modlitwy bez zastanowienia, ani też prośby nasze hałaśliwie narzucać. Bóg bowiem nie słucha słów ale serca i nie potrzebuje być upominany nieposkromionymi wrzaskami, skoro wszystkie myśli człowieka przenika, jak nas o tym sam upewnia, mówiąc: Przecz myślicie złe w sercach waszych? (Mt. IX, 4), albo: Poznają wszystkie kościoły, iżem Ja jest, który badam się nerek i serc (Apok. II, 23).
Jeżeli Bóg jest naszym Ojcem powinniśmy tak postępować, jak na synów przystało
O jak wielką jest łaskawość, jak wielką i obfitą dobroć Chrystusa Pana ku nam, który chce abyśmy na modlitwie Boga – Ojcem, siebie – dziećmi Bożymi zwali, podobnie jak On sam Synem jest Bożym! Gdyby nie to pozwolenie Jego, któż z nas poważyłby się tymi imionami posługiwać? Pamiętać nam przeto należy, bracia najmilsi, iż skoro Boga Ojcem naszym zowiemy, toteż tak postępować powinniśmy, jak na rawdziwych synów Jego przystało i tak się starać powinniśmy Jemu się podobać, jak On się nam podoba. Bądźmy jakoby świątyniami Jego, aby każdy mógł poznać, iż On w nas mieszka! Nie odradzajmy się przez uczynki nasze od Ducha Świętego! A skorośmy już uduchowniać się poczęli, nie myślmy, jak tylko o niebieskich i duchownych rzeczach. Bo Pan Bóg mówi: Ktokolwiek Mnie wielbić będzie, wielbić go będę, a którzy Mną gardzą bezecni będą (I Król. II, 30). A św. Paweł w liście swoim upomina: Azali nie wiecie iż członki wasze są kościołem Ducha Świętego, który w was jest, którego macie od Boga, a nie jesteście swoi? Albowiem kupieni jesteście zapłatą wielką. Chwalcież i noście Boga w ciele waszym (I Kor. VI, 19 sq.).
 
Ksiądz wikariusz Janusz Diament
                                   Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

                                   Kremówki to nie wszystko
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

                                              CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                                              CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                                                CZYTAJ WIECEJ ...

      Poczta e-mail:
kancelaria                   
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl