CIEKAWOSTKI Z KART HISTORII NASZEJ ŚWIĄTYNI

DARIUSZ CHODYNIECKI
KSIĄDZ PUŁKOWNIK
WILHELM FRANCISZEK KUBSZ - PIERWSZY
KAPELAN LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO - pełnił obowiazki duszpasterza w naszym kościele 1972-1978

Ks. Wilhelm Franciszek Kubsz jest postacią, która odegrała bodaj naj­większą rolę wśród wszystkich kapelanów LWP w czasie wojny*. Był u po­czątków powstawania polskiego wojska w Sielcach n. Oką, pełnił kluczo­we, odpowiedzialne funkcje w duszpasterstwie. Zasługuje więc na uwagę historyków tym bardziej, że wyjaśnienia i obiektywizacji wymagają nie­które fakty z jego barwnego i nierzadko dramatycznego życiorysu. Spróbuję sprostać temu zadaniu.

Droga do kapłaństwa
Wilhelm Kubsz urodził się 29 marca 1911 r. podczas jednego z etapów wędrówki jego rodziny po różnych miejscowościach na Śląsku. Ojciec miał na imię Karol (ur. w 1876 r. w Chlebowie pod Poznaniem), a matka Ja­wiga z domu Szelc (ur. 1881 r. w Dębieńsku w powiecie rybnickim). Był szóstym z kolei dzieckiem po Alfredzie, Elżbiecie, Henryku, Marii i Ka­rolu. Wkrótce zresztą rodzina powiększyła się, Kubszowie mieli bowiem aż jedenaścioro dzieci. ….
CZYTAJ DALEJ ...pdf