SILESIA SONANAS
       Do reprezentacyjnych elementów wystroju kościoła należą organy, fundacji
Mentzla. Wykonał je w 1727 roku Michał Roeder z Berlina, a przebudował w 1905 r. Schlag. Jeleniogórskie organy są jedynym w Polsce tak dużym instrumentem, w którym zachowały się oryginalne piszczałki z poprzednich czasów. Początkowo posiadały 53 głosy i 3456 piszczałek Obecnie posiadają 4.571 piszczałek, z których jedynie 300 jest nowych.

Organy maja możliwoć imitowania całej orkiestry symfonicznej, łącznie z instrumentami perkusyjnymi i cymbałami oraz brzmienie chóru męskiego. Można je przestrajać w trakcie grania na różne tonacje, co jest niezwykłym wyczynem dawnych budowniczych instrumentu. Niezwykłość jeleniogórskich organów polega także na tym, że wbudowane są one nad głównym ołtarzem. Słuchacz może więc obserwować ruchome części organów (aniołki z bębnami) i upajać się architektonicznym pięknem instrumentu. Posiadanie przez Kościół Garnizonowy tak wspaniałego instrumentu spowodowało, iż w dniu 14 września 1998 roku zainaugurowany został Europejski Festiwal Muzyki Organowej, który w 2000 roku przyjął nazwę "Silesia Sonans". W ramach naszego Festiwalu, którego Dyr. Artystycznym jest Prof. Andrzej Chorosiński - były Rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, występowali też najwybitniejsi wirtuozi i dyrygenci, jak również orkiestry z całego świata. Gościliśmy też wiele osobistości z życia kulturalnego i politycznego w Polsce i zagranicy. Obecni bywają ambasadorzy wielu krajów, ministrowie, a także Prezydent i Premier RP.

UWAGA: w naszym Biurze Informacji Pielgrzymkowej można zakupić płyty z przepiękną  muzyką organową nagraną podczas festiwali SILESIA SONANS
SILESIA SONANS muzyka wieków
Jan Sebastian Bach
     ARIA NA STUNIE G
  cz.1 ALEGRO
    cz.2 ALEGRO
Warto posłuchać
Archiwum Silesia Sonans
Program festiwalu Silesia Sonans w 2017 rok

W związku z pilną potrzebą renowacji naszych organów, serdecznie prosimy przy nabywaniu wejściówek na koncerty o złożenie ofiary w wysokości 10 zł. W ramach podziękowania za ofiarę otrzymacie Państwo płytę CD z naszych koncertów Silesia Sonans
Program Festiwalu:

Jakub Moneta (lat 11) organy
19:30 Capella Cracoviensis Joseph HAYDN Msza Nelsońska & Salve Regina
Capella Cracoviensis
Jan Tomasz Adamus dyrygent.

Do reprezentacyjnych elementów wystroju kościoła należą organy, fundacji

Jakub Moneta (lat 11) organy
19:30 Capella Cracoviensis Joseph HAYDN Msza Nelsońska & Salve Regina
Capella Cracoviensis
Jan Tomasz Adamus dyrygent.

SILESIA SONANS muzyka wieków
Jan Sebastian Bach