W dniu 14.09.2002 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego po długoletnich staraniach  znalazły się w naszym Kościele Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.  J. E. Ks. Biskup Pierro Marini, Mistrz ceremonii Papieskich przekazał je dla naszej Parafii. Intronizacji dokonałJ. E. Ks. Arcybiskup Francesco Pio Tamburrino - Sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas tej uroczystości obecni byli także Biskup Legnicki Ks. Tadeusz Rybak, Biskup Pomocniczy ks. Stefan Regmunt, Ks. Prałat Arkadiusz Nocoń z Kurii Rzymskiej, Proboszcz naszej Parafii Ks. Prałat Andrzej Bokiej oraz Duchowieństwo naszego regionu.Relikwiarz w kształcie krzyża  znajduje się w ołtarzu głównym, nad tabernakulum, w specjalnej pancernej kapsule szklanej. Wykonany jest ze srebra, pokryty złotymi zdobieniami.Na skrzyżowaniu ramion umieszczona jest kapsuła, w której znajdują się dwie drzazgi z Krzyża na którym umarł nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Autentyczność Relikwii potwierdza oryginalna pieczęć umieszczona w kapsule oraz certyfikat wystawiony przez Stolicę Apostolską.Na ramionach krzyża znajdujące się cztery kawałki drzewa oliwnego przywiezione z Ziemi Świętej. Dekretem z dnia 8.09.2006 r.  JE Ks. Biskup Legnicki Stefan Cichy podniósł Naszą Parafię do godności Sanktuarium Krzyża Świętego Diecezji Legnickiej, co zostało uroczyście ogłoszone podczas święta Podwyższenia Krzyża Świętego w dniu 14.09.2006 r.Kustoszem Sanktuarium został Proboszcz Parafii ks. Prałat płk dr Andrzej Bokiej

    
   


Intronizacja relikwii św. Siostry Marii de Mattias  w naszym kościele odbyła się w Wielką Środę 20-04-2011 r.
Była wielką apostołką kultu Jezusa ukrzyżowanego i Jego Krwi, założycielką Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa i wielu ośrodków oświatowych we Włoszech.
Urodziła się 4 lutego 1805 r. w Vallecorsa (Włochy), na pograniczu Państwa Kościelnego, w zamożnej i głęboko religijnej rodzinie. Jej dzieciństwo było szczęśliwe, pełne radości i beztroskie. Zgodnie ze zwyczajem epoki, nie chodziła do żadnej szkoły. Podczas częstych i długich rozmów ojciec zaszczepiał w niej miłość do Boga i podziw dla dzieła stworzenia. Niezatarte wspomnienia pozostawił w niej tragiczny okres walk bratobójczych, które w latach 1810-1825 toczyły się w okolicach jej rodzinnej miejscowości.
Głębsze zainteresowanie religią i życiem duchowym zrodziło się w niej w 1822 r. pod wpływem misji ludowych głoszonych przez św. Kaspra Del Bufalo, wielkiego krzewiciela kultu Najświętszej Krwi Jezusa. Św. Maria stała się poniekąd spadkobierczynią jego przesłania i kontynuatorką jego dzieła. Mając zaledwie 29 lat, za radą swego kierownika duchowego ks. Giovanniego Merliniego założyła w Acuto, niedaleko Rzymu, Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Nowa wspólnota zakonna rozpoczęła swą działalność w szkole, która została jej powierzona przez administratora apostolskiego diecezji Anagni. Jej katechezy przyciągały wielu ludzi, a mężczyźni - głównie pasterze, którym ówczesna obyczajowość nie pozwalała uczestniczyć w organizowanych przez nią spotkaniach, słuchali jej w ukryciu. Z czasem stała się wielką i znaną kaznodziejką, cenioną przez dzieci i dorosłych, ludzi prostych i wykształconych. Niestrudzenie szerzyła kult Naświętszej Krwi, głosiła miłosierdzie i zabiegała o pokój i jedność między ludźmi. Nowe zgromadzenie rozwijało się bardzo szybko. Dzięki swej charyzmatycznej osobowości św. Maria założyła niemal 70 placówek we Włoszech, w Anglii i Niemczech.

W dniu 15.04.2007 r.  w uroczystość Bożego Miłosierdzia, z udziałem DuchowieństwaJeleniej Góry, dokonano intronizacji Relikwii Świętej M. Faustyny Kowalskiej - sekretarki i Apostołki Bożego Miłosierdzia oraz poświęcono nową Kaplicę Miłosierdzia Bożego.Relikwie zostały przekazana przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Są to relikwie ex ossibus czyli z kości Świętej. Umieszczone są w Relikwiarzu znajdującym się w Kaplicy Bożego Miłosierdzia obok naturalnej wielkości obrazu Jezusa Miłosiernego sprowadzonego z Łagiewnik. Autentyczność Relikwii potwierdza pieczęć umieszczona w kapsule z Relikwiami oraz certyfikat wystawiony przez postulatora procesu kanonizacyjnego św. Siostry Faustyny.
Maria Faustyna Kowalska ZMBM, właśc. Helena Kowalska (ur. 25 sierpnia 1905 w Głogowcu, zm. 5 października 1938 w Krakowie)
święta Kościoła katolickiego, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, stygmatyczka[1] i wizjonerka. Znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia.
      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze