W tym tygodniu polecamy.
 
Wszystkie materiały filmowe przenoszone są do  naszego kanału filmowego na Youtube. oraz Facebooka

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
4 CZERWCA - UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:
w dni powszednie bezpośrednio po wieczornych Mszach św.; w niedziele wystawienie Najświętszego Sakramentu o 18:30 zakończone wspólnym odśpiewaniem litanii, w czasie adoracji okazja do spowiedzi.

2. Zakończenie rekolekcji Oddanie 33 w środę. Podczas mszy św. o godz. 18.00 uczestnicy rekolekcji         w uroczysty sposób ponowią akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.

3. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii 3 czerwca, sobota, godz. 11:00
• Próba generalna dla dzieci w środę o godzinie 16:00.
• Spowiedź dzieci w piątek o godzinie 16.00
• Dzieci zapraszamy w sobotę 3 czerwca o godz. 10:30 (prosimy o przyniesienie ze sobą świec).

4. Pierwszy piątek miesiąca: Adoracja Najświętszego sakramentu i spowiedź pierwszo piątkowa od godz. 17:00.

5. Pierwsza sobota miesiąca (3 czerwca): Msza św. w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu NMP
7:00, nabożeństwo różańcowe 07:30, odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od 09:00, Msza św. zbiorowa w intencji zmarłych o godz. 18:00. O godz. 17:00 Msza św.

6. Pierwsza niedziela miesiąca (4 czerwca) Zmiana Tajemnic Żywego Różańca o stałej porze. Po Mszy            o 13:00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu.

7. W sobotę, 3 czerwca dodatkowo o godz. 17:00 Msza św. w intencji absolwentów szkoły podchorążych. Będzie sprawowana wg formularza niedzielnego.

8. Uroczystość Najświętszego Ciała i krwi Pańskiej (Boże Ciało) przypada 8 czerwca. Msze św. o godz. 08:30, 10:00, 12:00 z tradycyjną procesją eucharystyczną ulicami miasta. Osoby, które pragną włączyć się w przygotowanie liturgii zapraszamy w środę przed uroczystością.  Grupy działające w parafii zapraszamy, jak w latach ubiegłych, do przygotowania czterech ołtarzy. Ołtarze będą zlokalizowane w tych samych miejscach, w których budowano je w latach poprzednich.

9. Rocznica Pierwszej Komunii św.
w Uroczystość Bożego Ciała w czasie Mszy o godz. 12:00

10. Sakrament bierzmowania 09 czerwca, w piątek po Bożym Ciele, o godz. 18:00.
Próby przed bierzmowaniem: 29.05 poniedziałek i 1.06 czwartek o godz. 17:00. Próba generalna ze świadkami 7.06 środa o godz. 16.30. Następnie spowiedź kandydatów, świadków i rodziców od godz. 17.00. Egzamin dla kandydatów do bierzmowania w piątek 02.06 od godziny 15.30 -17.00 w kancelarii parafialnej.

11. Planowana jest pielgrzymka do Rokitna - Sanktuarium MB Cierpliwie Słuchającej, Świebodzina     i Paradyża 24.06 w sobotę. Szczegóły za tydzień. Informacje i zapisy u ks. Artura.

12. Piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej od piątku 9 czerwca.

13. Koncerty w naszym kościele: 31 maja Koncert: organy i  soliści, 1 czerwca Koncert: organy, flet, trąbka i skrzypce, 2 czerwca Recital organowy Enio Cominnettiego.


Składamy serdeczne podziękowania za wszelkie dobro jakiego od Was doświadczamy i polecamy się również Waszej modlitwie. Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na czas wypoczynku, ale także pracy.

               4 Czerwca - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Bóg tak się zbliżył do ludzi, że stał się jednym z nich. Pokazał swoją twarz: miłość, dobroć, miłosierdzie... Cokolwiek dzieje się w naszym życiu, wystarczy spojrzeć na Jego twarz i będzie nam łatwiej. Kiedy tylko znajdujemy się w sytuacjach trudnych i bez wyjścia, wystarczy spojrzeć na życie Jezusa i rozpoznamy, którą ścieżką mamy iść.

PIERWSZE CZYTANIE
czytanie (Wj 34, 4b-6. 8-9)
Bóg miłosierny i łagodny
Czytanie z Księgi Wyjścia

Mojżesz, wstawszy rano, wstąpił na górę, jak mu nakazał Pan, i wziął do rąk tablice kamienne.

A Pan zstąpił w obłoku, i Mojżesz zatrzymał się koło Niego, i wypowiedział imię Pana. Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność».

Natychmiast Mojżesz skłonił się aż do ziemi i oddał pokłon, mówiąc: «Jeśli darzysz mnie życzliwością, Panie, to proszę, niech pójdzie Pan pośród nas. Jest to wprawdzie lud o twardym karku, ale przebaczysz nasze winy i nasze grzechy, a uczynisz nas swoim dziedzictwem».

DRUGIE CZYTANIE
czytanie (2 Kor 13, 11-13)
Pozdrowienie w imię Trójcy Świętej
Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia, radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju będzie z wami.
Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci.
Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!

EWANGELIA
Ewangelia (J 3, 16-18)
Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Nikodema:
«Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego».

DO REFLEKSJI
Tak Bóg umiłował świat...” (w. 16). Pomyślę, że Jezus tymi słowami zwraca się do mnie osobiście. Chce mi powiedzieć, jak bardzo Bóg miłuje świat. Jakie poruszenia odzywają się we mnie, kiedy słyszę wyznanie Jezusa?

Czy wierzę w Boga, który codziennie z miłością i przejęciem patrzy na świat i nie chce, aby ktokolwiek w nim zginął? Czy wierzę, że Bóg zna mnie po imieniu i codziennie prowadzi mnie, abym się nie zagubił?

Jezus wyznaje, że Ojciec, który Go posłał, nie chce nikogo potępić (w. 17). Jakie jest moje wyobrażenie Boga Ojca? Do jakiego Boga się modlę? Czy jest to Bóg o twarzy pełnej dobroci i zatroskania o mnie, czy raczej Bóg surowy i potępiający? Zwrócę uwagę na odczucia, które rodzą się we mnie. Powiem o nich Jezusowi.

W serdecznej modlitwie poproszę Jezusa, aby pomógł mi odkryć i kontemplować prawdziwą „twarz” Boga Ojca. Poproszę Go, aby opowiedział mi o swoim i moim Ojcu i pozwolił doświadczyć Jego czułej miłości.

Jezus podkreśla znaczenie wiary dla mojego zbawienia (w. 16.18). Nawet jeśli Bóg z miłości dla mnie posyła swego Syna, nie zbawi mnie, jeżeli w Niego nie uwierzę. To nie Bóg mnie potępia, ale mój brak wiary w Boga miłości może stać się dla mnie źródłem coraz głębszego smutku i ostatecznego potępienia. Co mogę powiedzieć o mojej wierze dzisiaj?

Uświadomię sobie, że jestem dzieckiem Boga, ochrzczonym w Jego Przenajświętsze Imię. Uwielbię Trójcę Przenajświętszą za dar chrztu i wiarę przekazaną mi przez rodziców. Będę częściej dzisiaj powtarzał modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu...”


Ksiądz wikariusz Janusz Diament

Krzyż Jezusa  WIĘCEJ.....

Kremówki to nie wszystko

W niedzielę 14 października obchodziliśmy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Dzień Papieski. Dla wielu z nas przywołujący w pamięci „naszego” papieża, wielkiego Polaka Jana Pawła II i prozaiczne ulubione przez niego „kremówki”. Jeżeli tych ostatnich zabrakło dla uczestników ostatnich Mszy św. (księża obiecali upiec więcej w przyszłym roku), to pokolenie JPII mogło tego dnia przeżywać Jego bogactwo duchowe do ostatnich wieczornych godzin.....

             CZYTAJ WIECEJ ...

                                   Inscenizacja poetycko - muzyczna "Zaduma nad przemijaniem"
Drodzy Parafianie po zakończeniu Dnia Papieskiego mogliśmy przeżyć kolejny wieczór pełen poezji i refleksji. Tym razem wprowadził nas w nastrój przemijania życia. Uroczystość Wszystkich Świętych od pokoleń jest w naszej kulturze związana z tym tematem. Siedmioro młodych ludzi podzieliło się z nami swoim czasem. Ofiarowali nam chwile zadumy korzystając z poetyckich tekstów przy nastrojowych dźwiękach naszego FIDES.....
                                                                        

                   CZYTAJ WIECEJ ...
Twarze współczesnego człowieka
Ks. Janusz Diament
Jak wygląda Twoje oblicze w świetle Chrystusa? Takie pytanie mógłby zadać każdemu z nas Jan Paweł II, gdyby
ponownie po czterdziestu latach od pierwszej pielgrzymki do ojczyzny znów wybrał się w podróż apostolską do
Polski. Jaka obecnie byłaby na nie odpowiedź człowieka?
Czy nie byłoby w nas strachu gdyby Chrystus prześwietlił nasze serca? Ile w nas pozostało jeszcze z nauczania pa-
pieża Polaka, jak wygląda „Odnowione oblicze tej ziemi?”.

                  CZYTAJ WIECEJ ...

I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.
W sobotę 17 września  w przeddzień święta Patrona dzieci i młodzieży odbył się I Turniej Tenisa stołowego im. św. Stanisława Kostki dla Służby liturgicznej z dekanatu Jelenia Góra Wschód.  Spotkanie dla ministrantów i lektorów rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża św., którą celebrowali: ks. Janusz Diament – wikariusz tamtejszej parafii, ks. Krzysztof Zagrodny – nowo wybrany dekanalny duszpasterz służby liturgicznej, który wygłosił słowo Boże o św. Patronie i jego aktualnym przesłaniu dla dzisiejszej młodzieży oraz ks. Jakub Bochyński, który przewodniczył Eucharystii.

Następnie rozpoczęły się rozgrywki sportowe w kategoriach: Ministrant, lektor, kapłan oraz tzw. Ligi Mistrzów, która składała się z zawodników, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach i z zaproszonych gości. W Turnieju wzięło udział kilkunastu zawodników z parafii jeleniogórskich oraz okolic.

Spotkanie dla służby liturgicznej zakończyło się wspólnym posiłkiem i rozdaniem Pucharów.

Z pielgrzymki....
Dzień drugi.
Szczęść Boże 🙂 pozdrawiamy z drugiego dnia naszej Pielgrzymki z Italii. Dzień drugi to spojrzenie na miłość Romea i Julii, to zwiedzanie pięknej Werony i Eucharystia w mieście kojarzonym z wielka Miłością. Dzień drugi to także zwiedzanie przepięknej Florencji bogatej w przepiękne świątynie.
Wspomnienia - nie do zapomnienia. Pamiętamy o Was w naszej modlitwie. A Pielgrzymi dopiero się rozpędzają                 
               
4 Czerwca 2022 r.
       W TYM TYGODNIU POLECANE  
        WYDARZENIA LITURGICZNE

- poniedziałek - Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika.
- wtorek - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy.
- środa - Dzień powszedni.

- czwartek - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
- piątek - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Efrema, diakona i doktora Kościoła.
- sobota - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę.
      Poczta e-mail:
kancelaria                      
krzyz_jg@legnica.opoka.org.pl

administrator WWW    admin_www@kosciolgarnizonowy.pl
© copyright by Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze